NASIL KENDİM OLURUM?

Nasıl Kendim Olurum?


Herkes toplum tarafından kabul görmek ister.

Ama kabul görmek için kişiye ve durumlara göre hareket etmek

sizi siz olmaktan uzaklaştırır. Kendinize ait fikir

ve net düşünceleriniz yoksa kalabalığın içinde yok olursunuz.

 

Toplumda, sosyal bir varlık olarak bir gruba, bir aileye, bir zümreye ve bir çevreye ait olmak evrimsel olarak hayatta kalmamızı kolaylaştırır. Dahil olduğumuz bu gruplar içerisinde tutunabilmek adına zaman zaman kendimizden uzaklaşabilir ve üyesi olduğumuz gruplara göre kendi karakter ve kişilik özelliklerimizi değiştirmek zorundaymışız gibi hissedebiliriz.

Hemen hemen hepimiz kırılganız, hepimizin korkuları ve endişeleri var. Hepimiz sevilmek ve onay görmek istiyoruz. Ama düşüncelerinizde net olmazsanız, kimliğiniz konusunda ayaklarınız sağlam yere basmazsa, diğerlerinden kolayca etkilenip fikirleriniz değişirse, o topluluk içinde yok olur gidersiniz. Girdiğiniz her farklı duruma göre farklı bir kişilik sergilemeniz insanların gözünde tutarsız ve güvenilmez olduğunuz izlenimini yaratır. Böyle birine siz olsanız güvenir misiniz?

Farklı fikirleri söylemek ya da bir topluluktan farklı olmak size dışlanacağınızı ya da sevilmeyeceğinizi düşündürebilir, fakat gerçekten başarılı insanlar dışlanmaz, onlar orijinallikleri ve farklılıkları sayesinde otorite sahibi olurlar. Kaba, kötü, kırıcı biriyseniz dışlanmanız kaçınılmazdır. Nazik, düşünceli, ilgili ve saygılı olursanız sevilir ve kabul görürsünüz. Düşünme tarzınızda farklı, orijinal, iyilik ve fayda sağlayıcı ya da yaratıcı olursanız parmakla gösterili saygı ve hayranlık duyulan biri olursunuz. Kendiniz adına düşünmek için kim olduğunuzdan emin olmanız ve düşüncelerinizde net olmanız, bunları da net bir şekilde ifade edebilmeniz gerekir. Eğer düşünceleriniz bulanıksa ve hala kendinizden emin değilseniz bu iletişim halinde olduğunuz insanda güven sorunları oluşturur.

Emin olduğunuz fikirleriniz, gerçekten doğruluğunu düşündüğünüz kişilik yapınız varsa bunun arkasında durun ve diğer insanları kırmamak adına fikrinizi söylemekten çekinmeyin Unutmayın net fikir söylemek de bir tür sınır çizmektir. Doğruluğundan emin olduğunu kişiliğinizin, düşüncelerinizin ve sınırlarınızın farkında olun.

 

 

Esra Ezmeci//Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir

Connect with us