EVLİLİKTE HEYECAN NASIL CANLI TUTULUR?

Evlilikte Heyecan Nasıl Canlı Tutulur?

 

İlişkilerde monotonluğa düşmeden

Alınması gereken önlemler vardır.

Nasıl olsa beraberiz, nasıl olsa evlendik diyerek

Önemsenmeyen detaylar, kim uğraşacak

Boş ver deyip geçiştirilen şeyler çoğaldıkça

Mekanik bir birlikteliğin oluşması kaçınılmaz olur.

Duygudan uzak, tamamen bir makine gibi ilerleyen bir

İlişki sizce yaşayan bir ilişki midir?

 

Ne yaparsak yapalım uzun ilişki ya da evliliğin getirdiği bir rutin ve rehavet çiftlerin üzerine çökebilir. Özellikle de evlilik aşamasından sonra bu rehavet daha ağırlaşabilir çünkü evlilik öncesindeki heyecan, tutku, çaba zamanla söner. Doyuma ulaşmış arzuları tetiklemek gerekir ki ilişki tekrar nefes alabilsin ve kalbi ilk zamanlardaki gibi heyecanla atabilsin.

İlişkimizi canlandırmak için neler yapabiliriz?

Bir kere monotonluğu kırmak için sürekli tekrarladığınız ve yaptığınız şeyleri keşfedin. Her akşam evde mi oturuyorsunuz? Siz televizyon karşısında uyurken eşiniz kafasını telefona mı gömüyor? Ya da her hafta sonu kayınvalidenize kahvaltıya gitme planına mı uyuyorsunuz? Sosyal hayatınız tamamen bitti mi? Öncelikle kendi kontrol listenizi oluşturun ki nerede boğulduğunu fark edebilin.

Bu noktaları keşfettikten sonra eşinizle yapacağınız konuşmada niyetinizi açıkça ifade edin. Ondan beklentinizi mutlaka söyleyin. Neden mutsuz olduğunuzu, neden bazı şeyleri değiştirmek istediğinizi açık açık anlatın ve bunu yaparken suçlayıcı ifadelerden kaçının. ‘’ Bunu böyle yaparsak ikimiz de daha mutlu olabiliriz’’ tarzında kurulan teşvik cümleleri karşınızdakini ihtiyaçlarınızı anlatmada daha faydalı olacaktır.

Haftada en az bir gece kendinize ve eşinize zaman ayırın ve bu zamanda mümkünse baş başa olun. Beraber yapmayı sevdiğiniz, ilk tanıştığınız zamanlarda yapmaktan keyif aldığınız şeyleri tekrar hayatınıza katın. Sinemaya mı gitmek istiyorsunuz yoksa o sevdiğiniz müzik grubunun güzel bir konseri mi var? Rutini kırmak için güzel bir başlangıç buralarda gizli olabilir.

Mutlaka akşam yemeklerini beraber yiyin, hatta sofrayı beraber kurun çünkü gün içinde zaten birbirinizden uzak kaldınız. Yemek hazırlarken sohbet edin, sohbet konunuz sorunlar olmasın ama kimseyi şikayet kutusuna dönüştürmeyin. Mümkünse gündeminizi neşelendirecek konular seçin.

Eşinizle sohbet edin, hafta sonları yan yanayken kafanızı gazeteye, telefona, televizyona gömmeyin. Hafta sonu ve tatil planlarınızda değişiklikler yapın. Bu planlara mümkünse deneyimleyeceğiniz ilgin. Aktiviteleri de katın. Beraber yeni şeyler keşfedin.

Eşinizle yaşadığınız cinsel yakınlık da evliliğinizin canlı kalmasında etkili olacaktır. Eşiniz sizin aynı zamanda en yakın arkadaşınız, onu böyle gördüğünüzü kendinize sık sık hatırlatın. Sürprizler yapın. Arada kendi programınız dahilinde birkaç gün uzaklaşın, yakın bir arkadaşınızla tatil programı yapmak hem size iyi gelecektir hem de eşinizi özlemek ilişkinizin heyecanını arttıracaktır.

 

Esra Ezmeci//Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir

Connect with us